top of page

Aile Hukuku

Anlaşmalı Boşanma Nedir? Türkiye'ye Gelmeden Anlaşmalı Boşanmak Mümkün Müdür?

Bilindiği üzere boşanma kararı vermiş kişilerin önünde anlaşmalı ve çekişmeli boşanma olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Çekişmeli boşanma yolu, uzun süren ve meşakkatli bir süreçtir. Boşanma kararı veren kişilerin, boşanmanın sonuçları hakkında anlaşarak bu uzun ve yıpratıcı sürece girmeksizin boşanması ise anlaşmalı boşanmadır. 

Anlaşmalı boşanma sayesinde, boşanma kararı veren kişiler medeni bir şekilde anlaşmakta, hızlı bir şekilde bu süreci sonlandırarak hayatlarında yeni bir sayfa açabilmektedir.

Anlaşmalı boşanabilmek için kişilerin aşağıda yer alan konularda kesin olarak anlaşması gerekmektedir:

a- Eğer var ise çocukların velayetinin kimde kalacağı, diğer tarafın çocuklarla ne şekilde ve ne zaman görüşeceği,

b- Eğer var ise, nafaka veya tazminatın miktarı ve ne şekilde ödeneceği (tazminat veya nafaka olmayacağı da kararlaştırılabilir)

Bu konularda anlaşıldığı taktirde anlaşmalı boşanmak mümkündür. Bunlarla birlikte evlilik sırasında edinilen ev, araba vs gibi malların ne şekilde paylaşılacağı da anlaşmalı boşanmada düzenlenebilir. Ancak bu konunun düzenlenmesi zorunlu değildir. 

Yazımızın devamında okurlarımızı anlaşmalı boşanma davasında sürecin nasıl işleyeceği ve Türkiye'ye gelme zorunluluğunun olup olmaması ile ilgili bilgilendireceğiz.

Whatsapp ile iletişime geçmek için tıklayın

Whatsapp ile iletişime geçmek için tıklayın

Bu konu ile ilgili olarak "Yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Boşanması" başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma için Türkiye'ye Gelmek Zorunlu Mu? Süreç Nasıl İşliyor?

Anlaşmalı boşanma için iki farklı  yöntem söz konusudur. Bunlardan ilki için Türkiye'ye gelmeye gerek yoktur. Türkiye'ye gelmeden anlaşmalı boşanabilmek için bazı şartların bulunması gerekmektedir. BU şartlar;

1- Eşlerin çocuğu olmamalıdır. Çocuğu olan kişilerin Türkiye'ye gelmeden anlaşmalı boşanması mümkün değildir.

2- Eşlerin birbirlerinden nafaka, tazminat vs. gibi bir talebi bulunmamalıdır. Eğer nafaka veya tazminat ödenecek ise Türkiye'ye gelmeden anlaşmalı boşanma olmaz.

3- Eşler gelmeyeceği için mahkeme tanık dinleyecektir. Dolayısıyla tarafların Türkiye'de bulunan akraba, arkadaş vs. gibi herhangi iki kişiden yardım alması gerekecektir. Bu iki kişi karı veya kocanın akrabası veya arkadaşları olabilir. 

4- Her iki eşin de tarafımıza boşanma davası için avukatlık vekaletnamesi vermesi gerekmektedir. Böylece eşler gelmeden de işlemler onlar adına yapılabilir. Vekaletname en yakın Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğundan çıkartılabilmektedir.

Eğer bu şartlar sağlanıyor ise Türkiye'ye gelmeden anlaşmalı boşanmak mümkün olacaktır. Ancak sağlanmıyor ise tarafların mutlaka Türkiye'ye gelmesi gerekecektir. Türkiye'ye sadece 1 gün gelmeleri ve 5 dakikalığına mahkemeye çıkmaları gerekmektedir. 

Eğer bu şartları sağlanmıyorsanız ama yine de Türkiye'de anlaşmalı boşanmak istiyorsanız süreç şu şekilde işlemektedir;

- Öncelikle tarafımızla iletişime geçerek hangi tarihlerde Türkiye'ye gelebileceğinizi bildirmeniz gerekmektedir. Bundan sonra eşlerden birisinin tarafımıza boşanma için avukatlık vekaletnamesi çıkarması gerekecektir. 

- Tarafımızca, boşanma davası eşler hangi şehirde istiyor ise o şehirde açılır. Mahkemeden eşlerin Türkiye'ye geleceği zaman için önceden randevu alınır. Eşlerin sadece 5 dakikalığına mahkeme karşısına çıkması yeterlidir. 

- Daha sonra eşler yurtdışına hemen dönse bile, boşanma kararı Türkiye'de tarafımızca nüfusa işletilir. Eşler yeni kimlik kartlarını konsolosluktan alabilir. Bu süreç ortalama 2 hafta kadar sürmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi, süreç boyunca eşlerin Türkiye'de durması gerekmemektedir. 

Tarafımızca tüm Türkiye'deki anlaşmalı boşanma davaları ile ilgili bu konudaki deneyim ve bilgi birikimimiz ile müvekkillerimize hukuki hizmet sunmakta, çözüm odaklı stratejiler üretmekteyiz. Ücretsiz olarak detaylı bilgi almak veya aklınıza takılan bir konuyu sormak için aşağıdaki whatsapp butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Whatsapp ile iletişime geçmek için tıklayın

Whatsapp ile iletişime geçmek için tıklayın

bottom of page